Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. AUTOMATICKÁ ZÁVLAHA
  3. Realizace AUTOMATICKÉ ZÁVLAHY

Realizace AUTOMATICKÉ ZÁVLAHY

Způsob závlahy

Nejčastější způsob závlahy trávníkových ploch zahrad rodinných domů je závlaha postřikem pomocí výsuvných postřikovačů. Na zahradách se používají především postřikovače rozprašovací a rotační. Úderové postřikovače se na zahradách rodinných domů téměř nevyskytují, používají se především na sportovní plochy a agrozávlahu.

Rozprašovací postřikovače jsou vhodné na menší a členitější plochy. Tyto postřikovače stříkají v celistvém vodním „vějíři“ v nastavené výseči. Dostřik postřikovačů je od 0,6 do 5,5m při pracovním tlaku 2 – 2,5 baru.

Na větší a pravidelnější plochy se hodí rotační postřikovače. Ty stříkají jedním či více paprsky vody, které rotují kolem svislé osy spolu s postřikovačem. Dostřik postřikovačů je od 6 do 14m a pracovní tlak 3 – 4,8 baru dle daného typu postřikovače. 

Výhody rozprašovacích a rotačních postřikovačů jsou spojeny v rozprašovacím postřikovači s rotační hlavicí Hunter rotátor. Tento postřikovač stříká jemnými paprsky, které rotují kolem svislé osy postřikovače v nastaveném úhlu. Dostřik postřikovače je od 1,8 do 10,7 m, proto je dobře použitelný na přechody mezi malými a velkými plochami, kde už rozprašovací postřikovače nestačí. MP ROTATOR se dá zapojit na jednu sekci společně s rotačními postřikovači, má podobnou srážkovou výšku. Časté použití postřikovače s rotační hlavicí MP ROTATOR je, díky jeho nízké spotřebě vody, v případech průtokově slabého zdroje. Díky jemnému paprsku je oblíbený na travnatých plochách se solitérně stojícími stromy a keři a u svažitých pozemků. Více informací naleznete na www.mprotator.cz.

Další způsob závlahy trávníkových ploch je pomocí podzemního kapkovacího potrubí. Tento způsob závlahy je velmi efektivní, voda se dostává přímo do kořenové zóny a nedochází k výparu. Podzemní kapkovací potrubí se používá především na úzkých pruzích trávníku, kde by už nemohly být postřikovače. Výhodou je maximální rovnoměrnost zálivky při nízké spotřebě vody. Další výhodou je, že závlaha může probíhat kdykoliv bez omezení provozu na zavlažované ploše.

Pro závlahu výsadeb je nejčastěji používáno nadzemní kapkovací potrubí. Do výsadeb mohou být také použity různé druhy mikropostřikovačů a bodová mikrozávlaha. 

Jednou z nejdůležitějších částí závlahového systému je ovládací jednotka. Ta otevírá jednotlivé elektromagnetické ventily, a vpouští tak vodu do systému. Na zahradách rodinných domů se setkáme nejčastěji s jednotkami s menší kapacitou do 12 sekcí, např. V případě, že neni možné se připojit na elektrický zdroj energie je možné použít hybridní či bateriové ovládací jednotky.  U závlahy menších zavlažovaných ploch trávníků nebo výsadeb rodinných domů lze využít ovládácích jednotek s kapacitou max. 1 - 4 sekce, které lze připojit přímo na zahradní kohoutek.

Nejpoužívanějším hlavním elektromagnetickým ventilem na zahradách je díky vyšší tlakové odolnosti ventil ICV a nejpoužívanějším sekčním ventilem PGV. Velikost a typ ventilů se odvíjí od průtoku a tlakové náročnosti systému. Vzhledem k tomu, že na zahradách jsou ve většině případů malé závlahové systémy, nejčastější dimenzí je 1“.

Ovládací jednotka na zahradách rodinných domů se vždy propojuje s dešťovým čidlem, které v případě deště přeruší závlahu. Náročnější uživatelé si mohou jednotku doplnit také o větrné čidlo, senzor průtoku nebo nadřazený řídící systém SOLAR SINC, který automaticky upravuje délku závlahy podle naměřené denní evapotranspirace.

Automatická závlaha bývá běžně doplněna o plastové rychlospojné ventily – vodní zásuvky - pro ruční závlahu zahrad o velikosti 3/4“. Jsou určeny pro systémy s maximálním provozním tlakem 3 – 4 bary. Ventily se umisťují dvěma způsoby, nad povrchem terénu nebo do plastové šachtice. Celý systém je trvale pod tlakem, proto je pro připojení vhodné použít polyethylenové potrubí v tlakové řadě PN 10 (resp. 12,5).

Na trubní rozvody automatického závlahového systému zahrad se používá polyethylenové potrubí v tlakové řadě PN 7,5, u více náročných systémů PN 10. Dimenze potrubí je nejčastěji 25, 32 a 40mm. Spojování potrubí se provádí pomocí mechanických tvarovek.

K propojení ovládací jednotky s elektromagnetickými ventily a čidly se používají kabely se zemní izolací CYKY které jsou vedeny ve výkopu společně s potrubím. Kabely není nutné vést odděleně, jelikož ovládací systém pracuje s bezpečným napětím 24 V AC. Na zahradách rodinných domů se nejvíce používají kabely o průřezu vodičů 0,8 a 1,5 mm2, průřez se volí podle délky jednotlivých kabelů.

 

 

O čistotu vody se staráme již více než 15 let

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt 
ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco 
laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur 
adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. 
Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea 
commodo consequat.

Více o nás

 

 

 

Při nákupu nad 3000 Kč doprava zdarma! Platit můžete kartami

SIONEX plus CZ, s.r.o.
Murmanská 4
Praha 10, 100 00

Odborné poradenství
Potřebujete poradit s výběrem? Neváhejte se zeptat
Potřebujete poradit s výběrem? Neváhejte se zeptat
© 2021 BezvaVoda.cz Všechna práva vyhrazena. Eshop rychle design na míru: PoradnyWeb.cz
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz